Communications in Mathematical Sciences

Forthcoming Papers


  • Jianfeng Lu and Jeremy Marzuola

  • Anne C. Bronzi, Milton C. Lopes Filho and Helena J. Nussenzveig Lopes

  • Jacques Schneider
  • Giuliano Lazzaroni, Mariapia Palombaro and Anja Schloemerkemper
  • Luigi Barletti, Florian Mehats, Claudia Negulescu and Stefan Possanner
  • Solene Ozere and Carole Le Guyader
  • Jose Raul Quintero Henao
  • Pierre Degond, Giacomo Dimarco, Thi Bich Ngoc Mac, Nan Wang
  • Giacomo Albi, Michael Herty, and Lorenzo Pareschi
  • G. Furioli, A. Pulvirenti, E. Terraneo and G. Toscani
  • Emeric Bouin and Sepideh Mirrahimi

  • Tadele Mengesha and Qiang Du

  • Nicola Bellomo and Abdelghani Bellouquid

  • Jian Zu, Shihong Shao, Huazhong Tang and Dongyi Wei

  • Stefano Bosia, Monica Conti and Maurizio Grasselli

  • Isabelle Tristani

  • Benjamin Gess and Panagiotis E. Souganidis

  • Jack Spencer and Ke Chen

  • Xinglong Wu

  • Xavier Blanc and Bernard Ducomet

  • Yanqiu Guo, Konrad Simon and Edriss Titi

  • Zhong Tan and Yong Wang

  • Honghu Liu, Taylan Sengul, Shouhong Wang and Pingwen Zhang

  • Mimi Dai

  • Karl Yngve Lervag and John Lowengrub

  • Chunxiong Zheng

  • Laurent Gosse

  • Denise Aregba

  • Nengsheng Fang, Xinfeng Ruan and Caiciu Liao

  • Jason Kaye, Lin Lin and Chao Yang

  • Ewelina Zatorska, Piotr Bogus law Mucha

  • Hong Cai and Zhong Tan

  • D. Benedetto, E. Caglioti, U. Montemagno

  • Christophe Gomez

  • Igor Kukavica and Fei Wang

  • Chao Chen

  • Qiang Tao, Jincheng Gao and Zheng-an Yao

  • Rongjie Lai, Jianfeng Lu and Stanley Osher

  • Qian Tao and Hui Zhang

  • Russel E. Caflisch, Stanley J. Osher, Hayden Schaeffer and Giang Tran
  • Armin Lechleiter and Stefan Peters

  • Bojan Popov and Vladimir Tomov
  • John Barrett, Harald Garcke and Robert Nurnberg

  • Celment Cances, Frederic Coquel, Edwige Godlewski, Helene Mathis, and Noclas Seguin

  • Christophe Berthon, Bruno Debroca and Afeintou Sangam

  • Alberto Bressan and Tao Huang

  • N. Ben Abdallah, E. Fouassier, C. Jourdana and D. Sanchez

  • Lyle Noakes and Tudor S. Ratiu

  • Huimin Yu

  • Houman Owhadi and Clint Scovel

  • Emmanuel Audusse, Christophe Chalons and Philippe Ung

  • Florent Berthelin, D. Chiron and Magali Ribot

  • Radjesvarane Alexandre, Jie Liao and Chunjin Lin

  • Assyr Abdulle and Orane Jecker

  • Gianluca Crippa, Nikolay Gusev, Stefano Spirito and Emil Wiedemann

  • Stephen Pankarvich and Jack Schaeffer

  • Yeping Li and Wen-an Yong

  • Bo Li, Jiayi Wen, and Shenggao Zhou

  • M. Bisi, M.J. Caceres

  • Hong Lu, Peter W. Bates, Shujuan Lv, and Mingji Zhang

  • Guoding Pang and Nikola Sandric

  • Nancy Rodriguez and Lenya Ryzhik

  • Nicolas Besse

  • M. Groppi, G.Russo and G. Stracquadanio

  • Yongli Cai, Yun Kang, Malay Banerjee and Weiming Wang

  • Calin Iulian Martin and Bogdan Matioc

  • Chiun-Chang Lee, Hijin Lee, YunKyong Hyon, Tai-Chia Lin and Chun Liu

  • Baoying Yang and Huihui Zeng

  • Yanfeng Guo, Jingjun Zhang and Chunxiao Guo

  • Gabriella Puppo, Matteo Semplice, Andrea Tosin, Giuseppe Visconti

  • Doghonay Arjmand and Christian Stohrer

  • Gung-Min Gie, Christopher Henderson, Gautam Iyer, Landon Kavlie and Jared P. Whitehead

  • Lian Yang and Xueke Pu

  • Yanyan Yu, Weihua Deng and Yujiang Wu

  • Jing Guo, Cheng Wang, Steven Wise, Xingye Yue

  • Zhengguang Guo, Weiming Wang and Chongbin Xu

  • Guoyin Li, Liqun Qi and Qun Wang

  • Michael Herty and Benedetto Piccoli

  • Sun-Ho Choi and Seung-Yeal Ha